Սոնա Մելիք-Ստեփանյան
1995-2001թթ. Բժշկի որակավորում, գերազանցության դիպլոմով, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2001-2003 թթ. Շտապ բուժօգնության բժշկի որակավորում, կլինիկական օրդինատուրա «Շտապ բուժօգնություն» մասնագիտությամբ, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Ս. Խ․Ավդալբեկյանի անվան Առողջապահության ազգային ինստիտուտ, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2004 թվականի հոկտեմբերի 4-15՝ Կատարելագործման դասընթաց «Անհետաձգելի սրտաբանության արդի խնդիրները» թեմայով, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Ս. Խ․Ավդալբեկյանի անվան Առողջապահության ազգային ինստիտուտ, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2009 թվականի սեպտեմբերի 7-ից մինչև հոկտեմբերի 23-ը՝ կատարելագործման դասընթաց «Շտապ օգնության և ռեանիմացիայի ժամանակակից հարցերը», Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Ս. Խ․Ավդալբեկյանի անվան Առողջապահության ազգային ինստիտուտ, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2013-2015թթ. Բժիշկ-մասնագետի որակավորում, կլինիկական օրդինատուրա «Սրտաբանություն» մասնագիտությամբ, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2015 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 2016 թվականի հունվարի 1-ը՝ «Էխոսրտագրություն» մասնագիտացում, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2016 թվականի սեպտեմբերի 26-ից մինչև նոյեմբերի 11-ը՝ Կատարելագործման դասընթաց «Թոքաբանություն» թեմայով, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2016 թվականի նոյեմբերի 14-ից 25-ը՝ «Հոգեբանություն», «Մանկավարժություն», «Թեստերի կազման մեթոդաբանություն» մոդուլները կատարելագործման դասընթաց,
2018 թվականի մարտի 26-ից մինչև մայիսի 11-ը՝ հետբուհական կրթական դասընթաց «Կարդիոռեանիմացիա» ծրագրով, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Ս. Խ․Ավդալբեկյանի անվան Առողջապահության ազգային ինստիտուտ, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն։
2004-2018թթ․ Սրտաբան-ռեանիմատոլոգ, «Սրտաբանական բաժանմունքի սուր ինֆարկտի և սուր սիրտ-անոթային հիվանդությունների ինտեսիվ թերապիայի բլոկ», «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2016 թվականի մայիսից մինչև 2017 թվականի նոյեմբեր, Սրտաբան, «Մեծահասակների պոլիկլինիկա», «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն։
2016-2021թթ․, Ասիստենտ, այնուհետև դասախոս, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, «Ներքին հիվանդություններ (Նեֆրոլոգիա և պուլմոնոլոգիա) ամբիոն», Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն։

icon Опыт работы: 19 год
1995-2001 гг․ Квалификация врача, диплом с отличием, Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, Ереван, Республика Армения,
2001-2003 гг. Квалификация врача-специалиста по специальности  «Скорая помощь», клиническая ординатура, Национальный Институт Здравоохранения им. Академика С. Х. Авдалбекяна, Ереван, Республика Армения,
04.10.2004 г.-15.10.2004 г. Курс повышения квалификации по теме «Современные вопросы неотложной кардиологии», Национальный Институт Здравоохранения им. Академика С. Х. Авдалбекяна, Ереван, Республика Армения,
07.09.2009 г.-23.10.2009 г.  Курс повышения квалификации по теме «Современные вопросы скорой помощи и реанимации», Национальный Институт Здравоохранения им. Академика С. Х. Авдалбекяна, Ереван, Республика Армения,
2013-2015 гг. Квалификация врача-специалиста по специальности «Кардиология», клиническая ординатура,  Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, Ереван, Республика Армения,
01.10.2015 г.-01.01.2016г.  Специализация «Эхокардиография», Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, Ереван, Республика Армения,
26.09.2016г.-11.11.2016 г.- Курс повышения квалификации по теме «Пульмонология», Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, Ереван, Республика Армения,
14.11.2016г.-25.11.2016 г. Курс повышения квалификации по теме «Психология»․ «Педагогика»․ «Методология составления тестов», Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, Ереван, Республика Армения,
26.03.2018г.-11.05.2018г. Постдипломное образование, Курс по программе «Кардиореанимация», Национальный Институт Здравоохранения им. Академика С. Х. Авдалбекяна, Ереван, Республика Армения.
2004-2018гг. Кардиолог-реаниматолог, «Отделение кардиологии, блок интенсивной терапии острого инфаркта миокарда и острых седечно-сосудистых заболеваний», Медицинский центр «Святой Григорий Просветитель», Ереван, Республика Армения,
С мая 2016 г. по ноябрь 2017г. Кардиолог, Поликлиника взрослых, Медицинский центр «Святой Григорий Просветитель», Ереван, Республика Армения.
С 2018г. по сей день, Кардиолог, «Отделение реанимации и интенсивной терапии», «Отделение кардиологии» Медицинский центр «Святой Григорий Просветитель», Ереван, Республика Армения.
2016-2021гг. Ассистент, Преподаватель кафедры «Внутренних болезней (пульмонологии и нефрологии)», Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, Ереван, Республика Армения.