Նեֆրոլոգիայի բաժանմունքի վարիչ
1977-1983 թթ. Բժշկի որակավորում «Բուժական գործ» մասնագիտությամբ, Ստավրոպոլի պետական բժշկական ինստիտուտ, Ստավրոպոլ, ԽՍՀՄ
1983-1984 թթ. Ինտերնատուրա, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական ինստիտուտ, Լենինական, ԽՍՀՄ
1991 թվական՝ Կատարելագործման դասընթաց «Նեֆրոլոգիա» թեմայով, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2000թ. թվական՝ Կատարելագործման դասընթաց «Նեֆրոլոգիա» թեմայով, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2010 թվական՝ Կատարելագործման դասընթաց «Նեֆրոլոգիա» թեմայով, Տարիևի անվան կլինիկա, Մոսկվա, Ռուսատանի Դաշնություն,
2019 թվական՝ Կատարելագործման դասընթաց «Նեֆրոլոգիա» թեմայով, Բոտկինի անվան կլինիկա, Մոսկվա, Ռուսատանի Դաշնություն,
2022 թվական՝ Կատարելագործման դասընթաց «Հեմոդիալիզ» թեմայով, «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն,
2010-2022թթ․ Վերապատրաստումներ՝ «Թերապիայի ակտուալ հարցեր», «Անհետաձգելի սրտաբանություն», «Թոքաբանություն», «Ռևմատոլոգիայի ակտուալ հարցեր», «Ներհոդային ներարկումներ», «Առողջապահության կառավարում» թեմաներով, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն։
1984-1991թթ. Շտապ օգնության հիվանդանոցի պոլիկլինիկայում տեղամասային թերապևտ, Լենինական, ԽՍՀՄ,
1991-1995թթ. Հեմոդիալիզի բաժանմունքի բժիշկ-օրդինատոր, Լենինականի «Սամարիթեր» բուժմիավորում Լենինական, Հայաստանի Հանրապետություն,
1995-1996թթ. Նեֆրոլոգիական բաժանմունքի վարիչ, Լենինականի «Սամարիթեր» բուժմիավորում, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն,
1996-2000թթ. Հեմոդիալիզի բաժանմունքի վարիչ, համատեղության կարգով բժիշկ նեֆրոլոգ թերապևտիկ բաժանմունքում, Լենինականի «Սամարիթեր» բուժմիավորում, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն,
2000-2012թթ. Շիրակի մարզային հիվանդանոցի թերապևտիկ բաժանմուքնի վարիչ, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն,
2012-2013թթ. Գյումրու բժշկական կենտրոնի թերապևտիկ բաժանմուքնի վարիչ, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն,
2013-2019թթ. Բժիշկ-թերապևտ, նեֆրոլոգ, Գյումրու բժշկական կենտրոն, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն,
2019 թվականից առ այսօր՝ Բաժանմունքի վարիչ, «Նեֆրոլոգիայի բաժանմունք», «Սուրբ  Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲԸ, Երևան, Հայաստանի Հանրապետություն:
1986-1998թթ. դասախոս թերապիա մասնագիտությամբ, Գյումրու բժշկական քոլեջ, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն
1998-2010թթ. դասախոս թերապիա մասնագիտությամբ, «Բուժական գործ» և «Ստոմատոլոգիա» ֆակուլտետներում, Հայբուսակ Համալսարան, Գյումրի, Հայաստանի Հանրապետություն
2019 թվական՝ Ռևմատոլեգների Եվրոպական ասոցիացիայի կոնգրեսին, Մադրիդ, Իսպանիա:
Միքայել
Սոնյա Փալանջանյանի մոտ Գրանցվելու համար,ցանկանում ենք ժամ վերցնենք։Եթե հնարավոր է հեռախոսահամար տվեք։ 22.04.2025

Заведующая отделением нефрологии
1977-1983 гг. Квалификация врача по специальности «Лечебное дело», Ставропольский государственный медицинский институт, Ставрополь, СССР.
1983-1984 гг. Интернатура, Ереванский государственный медицинский институт имени Мхитара Гераци, Ленинакан, СССР
1991: Курс повышения квалификации по специальности «Нефрология», Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, г. Ереван, Республика Армения.
2000 г. год: Курс повышения квалификации по специальности «Нефрология», Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, г. Ереван, Республика Армения,
2010: Курс повышения квалификации по «Нефрологии», Клиника Тариева, Москва, Российская Федерация,
2019: Курс повышения квалификации по «Нефрологии», Клиника Боткина, Москва, Российская Федерация,
2022: Курс повышения квалификации по «Гемодиализу», Медицинский центр «Арабкир», г.Ереван, Республика Армения,
2010-2022 гг. Тренинги: «Актуальные вопросы терапии», «Неотложная кардиология», «Пульмонология», «Актуальные вопросы ревматологии», «Внутрисуставные инъекции», «Управление здравоохранением», Ереван, Республика Армения.
1984-1991 гг. Районный терапевт поликлиники больницы скорой помощи, Ленинакан, СССР,
1991-1995 гг. Врач-ординатор отделения гемодиализа, Ленинаканское медицинское объединение «Самаритянин», г. Ленинакан, Республика Армения,
1995-1996 гг. заведующий отделением нефрологии, Ленинаканское медицинское объединение «Самаритянин», Гюмри, Республика Армения,
1996-2000 гг. Заведующий отделением гемодиализа, главный врач терапевтического отделения нефролога, Ленинаканское медицинское объединение «Самаритянин», Гюмри, Республика Армения,
2000-2012 гг. Заведующий терапевтическим отделением Ширакской областной больницы, г. Гюмри, Республика Армения.
2012-2013 гг. Заведующий терапевтическим отделением Гюмрийского медицинского центра, Гюмри, Республика Армения,
2013-2019 гг. Врач-терапевт, нефролог, Гюмрийский медицинский центр, Гюмри, Республика Армения,
С 2019 г. по настоящее время: Заведующий отделением «Кафедра нефрологии», ЗАО Медицинский центр «Святой Григорий Просветитель», г. Ереван, Республика Армения.
1986-1998 гг. преподаватель по специальности терапия, Гюмрийский медицинский колледж, Гюмри, Республика Армения
1998-2010 гг. Преподаватель терапии, факультетов «Медицинский» и «Стоматология», Университет Айбусак, Гюмри, Республика Армения